Jdi na obsah Jdi na menu
 


Než si pořídíme potkana

12. 10. 2008

Tento článek je určen zejména úplným začátečníkům,kteří ještě nemají žádné zkušenosti s pořízením a chovem potkanů a plánují si potkana pořídit.

 

Pokud Jste se již 100% rozhodli právě pro chov laboratorního potkana,dříve ,než začnete shánět vhodné zvířátko,je důležité se zamyslet nad několika věcmi:

 

1.Určitě se jako první zamyslet nad tím,jestli je právě laboratorní potkan pro Vás vhodný.Protože potkan má jako každé živé zvíře určitá specifika svého druhu,která nelze zmněnit,je možné se s nimi pouze smířit.Pokud si totiž už zvířátko pořídíte,přebíráte za něj plnou zodpovědnost a je pozdě si teprve potom uvědomit,že potkan z nějakého důvodu nebyl třeba ta pravá volba:

a)Potkan je hlodavec,a ačkoliv je to velmi milé,inteligentní a sympatické zvíře,ne všichni tento názor budou sdílet,proto probrat možné pořízení s ostatními členy domácnosti,aby nové zvířátko někomu z nějakého důvodu nevadilo.

b)Náklady na bydlení,krmení a veterinární péče stojí nějaké ty peníze,budete mít(popř.budete ochotni!)věnovat určitou částku ze svého rozpočtu nezbytnou pro život nového zvířátka?

c)Potkan je společenské zvíře a bude potřebovat společnost svého druhu(stejného pohlaví)jinak bude strádat,přestože jistě máte zejména ze začátku v plánu se mu velmi věnovat,ale budete mít tento čas na něj po celé min.2 roky jeho života?

d)Potkani jako hlodavci občas něco zničí,rozkoušou-je to jejich přirozený rys a žádný trest je to neodnaučí,zvíře na vycházce musíme mít pod dohledem a do blízkosti klecíi nedávat nic,co by mohli poškodit.

e)potkan je živá bytost a má svůj charkteristický pach.Okolí a "svého člověka"si "značkuje" močí a sekretem pachových žláz.Nelze jej to odnaučit,je to jeho přirozenost.

f)potkan je sociálně žijící zvíře a má charakteristické projevy chování,srovnatelné např.s hierarchií psů.Ačkoliv se tomuto může třeba někdo zasmát,je DŮLEŽITÉ si uvědomit,jestli jste dostatečně silná osobnost na to,abyste svého potkana zvládli.je sice pravda,že 3/4 kilový potkan asi nebude ohrožovat na ulici veřejnost jako nezvládnutý 60ti kilový pes,ale i tak může být soužití se "zkaženým" potkanem velký problém,obzvlášť,pokud jsou v rodině i malé děti.

 

2.Zjistit si o zvířátku jménem laboratorní potkan co nejvíce možných informací o jeho pořízení,chovu,chování,ochočení,případných nemocech(potkan jako živá bytost také občas stoná),abyste se vyhnuly zbytečným problémům,jimž bylo možno se vyhnout.Tyto stránky Vám pomohou najít rady a odpovědi na většinu otázek v samostatných článcích o konkrétním problému,pro snazší orientaci můžete využít vyhledávač vlevo.Když do něj zadáte heslo týkající se problému,který Vás zajímá,vyhledavač Vás odkáže na příslušný článek.

 

3.Potkan potřebuje hned od začátku vhodné bydlení,jehož pořizovací cena není obvykle zrovna nízká.Vyhovující chovné zařízení a veškeré základní vybavení musíme mít připravené doma ještě před pořízením zvířátka,nelze si pořídit zvíře,a potom teprve uvažovat,do čeho nového člena rodiny ubytovat.

 

O tom jak a kde si pořídit svého prvního potkana pojednává tento souhrn článků pojednávajících o všem,co se týká nového potkana od jeho výběru až po ochočení,věnujte jim ,prosím,pozornost-předejdete tím celé řadě možných problémů.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář